arena haber arena bodrum haber arena bodrum gazetesi bodrum haber bodrum haberleri bodrum gazeteleri bodrum yerel haber bodrum güncel haber bodrum gündemi bodrum haber siteleri bodrum kent haberleri bodrum sağlık bodrum eğitim bodrum asayiş bodrumspor bodrum güncel bodrum yerel gazeteleri bodrum belediyesi bodrum kaymakamlık bodrum devlet hastanesi bodrum kültür sanat haberleri bodrum ekonomi bodrum turizm bodrum gazeteleri
DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum
Az Bulutlu
36°C
Bodrum
36°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
38°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
38°C
Salı Az Bulutlu
35°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

GÖKHAN AKAYDIN: KOSGEB DESTEKLERİ DAHA AKTİF KULLANILMALI…

GÖKHAN AKAYDIN: KOSGEB DESTEKLERİ DAHA AKTİF KULLANILMALI…
12 Haziran 2016 09:53
A+
A-

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) Çağrısına çıktı

KOBİGEL ve KOSGEB’in diğer tüm destekleri hakkında Bodrum Ticaret Odası ev sahipliğinde Muğla KOSGEB İl Müdürü Gökhan Akaydın’ın katılımı ile gerçekleşen bilgilendirme seminerine 49 kişi katıldı.

9 Haziran 2016 tarihinde yapılan toplantıda KOSGEB İl Müdürü Gökhan Akaydın, girişimcilere ve girişimci adaylarına KOBİGEL programı başta olmak üzere, tüm KOSGEB destekleri hakkında bilgi verdi, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

KOSGEB’in 1990 yılında kuruluşundan bu yana geçen süreyi ve yapılan işlemler hakkında bilgi veren Müdür Akaydın, “Esas hedef kitlemiz elbette ki en az bir en fazla 250 personel çalıştırılan KOBİ’lerimiz ve girişimciler. Bunların dışında meslek kuruluşları ve işletici kuruluşlar. KOSGEB tarım ve hayvancılık, eğitim, sağlık, spor, eğlence faaliyetleri ile avukatlık ve muhasebe faaliyetlerini desteklemiyor. Bunun dışında kalan imalat ve hizmet sektörleri destek alanımızda yer alıyor. Ülkemizdeki işletme oranının yüzde 99.8’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl KOSGEB desteklerinden faydalanan 373 işletmeye 3 milyonun üzerinde destek verdik. Bu yıl ikiye katlanacağını öngörüyoruz.” ifadelerine yer verdi. KOBİGEL Destek programları için başvuruların 30 Mayıs 2016 tarihinde başladığını ifade eden Akaydın; 2-18 Temmuz 2016 tarihlerinde ön değerlendirme, 26 Temmuz -1 Ağustos tarihlerinde kontrol ve onay, 3 Ağustos -31 Ağustos tarihlerinde ise kurul değerlendirmelerinin yapılacağını, sonuçların ise 1-6 Eylül tarihlerinde işletmelere bildirileceğini ifade etti.

kosgeb-logo-1KOBİGEL kapsamında çağrıya çıkılan 3 destek programı hakkında bilgi veren Akaydın şunları kaydetti: “KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekiyor. Geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere 2 çeşit desteğimiz var. Bir işletme aynı anda üç ayrı destek programından faydalanabiliyor. AR-GE Destek Programından yararlanırken, Girişimcilik ve Genel Destek programından da yararlanabiliyor. Her destek programının belli bir süresi var. Bu dönem KOBİGEL, kapsamından üç adet çağrıya çıkıldı. Bu destek programı proje esaslı. Esas sorumuz şu: ‘Her şey bir fikir ile başlar ama her fikir bir proje midir?’ KOSGEB’e sunulacak proje yalnızca bir mal veya hizmetin teminine yönelik olmamalıdır. Programın amacı, ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda KOBİ’lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi.”

Başvuru için son tarih: 1 Temmuz 2016

Çağrı döneminin 30 Mayıs tarihi itibariyle başladığını ifade eden Gökhan Akaydın, programlardan yararlanmak isteyen işletmelerin 1 Temmuz 2016 tarihine karar başvuru yapmaları gerektiğini söyledi. Akaydın, başvuru sürecinin online olarak yapıldığını kaydetti.

  1. Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi Proje Teklif Çağrısı

Bu çağrıya başvurabilecek sektörler; bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerinin imalatını yapanlar, bilgisayar programlama danışmanlık ve veri işlemi barındırma ve ilgili faaliyetler hedef sektörleri

Başvuru şartları kapsamında işletmenin 2015 verilerine göre en az 100 bin lira net satış hasılatı yapması, bilanço esasına göre defter tutulması, 2014-2015 yıllarının herhangi birinde brüt satış karı elde etmesi aranan şartlardır.

Yeni teknolojilerin kullanımı konusunda yetkinliklerini arttırmaya yönelik projeler, tasarım bilim ürün geliştirme yetkinliklerini arttırmaya, ulusal ve uluslararası zorunluluklardan doğan kalite ve bilgi güvenliğini ilişkin belgelendirme, alt yapı, e-imza entegrasyonunun oluşturulması ve güçlendirilmesine yönelik, çevreye duyarlı ve enerji verimliliğinin geliştirilmesine, ihracatın başlamasına veya arttırılmasına yönelik projeler programa uygun proje teklifleridir.

Programın destek limiti: geri ödemesiz 100 bin TL, geri ödemeli 150 bin TL

  1. Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme Proje Teklif Çağrısı

Alkollü içeceklerin damıtılması, arıtılması ve harmanlanması, tütün ürünlerinin imalatı, bina inşaatı, özel inşaat faaliyetleri hariç sektörler bu destekten yararlanılabilecektir.

Firmaların 2015 yılı verilerine göre net satış hasılatı en az 500 bin TL, çalışan sayısı en az 5 olmalıdır. Uygun proje konuları: işletme içi ihtiyaç duyulan kapasitenin, insan kaynağı, makine ve donanım oluşturmasına yönelik projeler. Pazar payının oluşturulmasına yönelik projeler. Ürün geliştirmesi ve çeşitlendirilmesine yönelik projeler. Süreçlerin iyileştirilmesi ve ürün kalitesinde sürekliliğin sağlanması amacıyla belgelendirme, ölçüm ve kontrol vb. altyapının oluşturulmasına yönelik projeler. İhracatın arttırılmasına yönelik projeler.

Programın destek limiti: geri ödemesiz 300 bin TL, geri ödemeli 300 bin TL

  1. KOSGEB Destekli Girişimlere İvme Proje Teklif Çağrısı

KOSGEB Destekli Girişimlere İvme Proje Teklif Çağrısına KOSGEB desteklerinden yararlanabilen tüm firmalar bu desteğe başvurabileceklerdir. 2015 yılı verilerine göre net satış hasılatı en az 200 bin TL ve çalışan sayısı en az iki olan işletmeler bu çağrıya başvuru yapabilir. AR-GE yada Girişimcilik programlarından daha önceden destek alan işletmeler bu çağrıya başvuru yapabilirler.

İşletme kapasitesinin geliştirilmesi ve verimliliğin arttırılmasına yönelik projeler, ürünün katma değerini arttırmaya yönelik projeler, tasarım ve ürün geliştirme yetkinliklerinin arttırılmasına yönelik projeler, nitelikli işgücünün geliştirilmesine yönelik projeler, ihracatın başlaması yada arttırılmasına yönelik projeler uygun proje konularıdır.

Programın destek limiti: geri ödemesiz 100 bin TL, geri ödemeli 150 bin TL

  1. Genel Destek Programı

Genel destek programı hakkında da bilgiler veren Gökhan Akaydın, bu programın amacının rekabeti arttıracak bireysel faaliyetlerin desteklenmesi olduğunu söyledi. Programın süresinin 3 yıl olduğunu belirten Akaydın, program desteğinin 270 bin liradan 470 bin liraya çıkarıldığını ifade etti.

Bu program kapsamında yurt içi fuar desteği verildiğini de söyleyen Akaydın, heyet gezileri için de 20 bin TL üst limitine kadar da destek verildiğini kaydetti. KOSGEB Muğla İl Müdürü Gökhan Akaydın, geçmişte üniversite mezunları için verilen nitelikli personel desteğinin yüksekokul mezunlarını da kapsayacak şekilde genişletildiğini söyledi. Akaydın aynı anda iki eleman için de destek başvurusu yapılabildiğini kaydetti.

Katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasıyla seminer sona erdi.

kosgeb-logo-2

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.